25.7 C
İstanbul
Cumartesi, Haziran 22, 2024

Basının demokrasinin bir bileşeni olarak halkı bilgilendirme görevini yapamaması, güç odaklarınca bu kurumun suiistimal edilmesi

Okumadan geçme!

Problem Tespiti: Basının demokrasinin bir bileşeni olarak halkı bilgilendirme görevini yapamaması, güç odaklarınca bu kurumun suiistimal edilmesi

Problem Detayı: Bağımsız basın ve haber alma özgürlüğü demokrasinin en önemli bileşenlerinden biridir. Oysaki dünyanın çoğu yerinde demokrasilere kurşun atan en büyük silahta basındır. Dünyada pek çok ülkede, mafyadan çıkar çetelerine, siyasetçilerden komşu ülkelerin istihbarat servislerine kadar birçok grup tarafından toplumları manipüle etmek için basın kullanılmaktadır. Bizlerin halk olarak, basın mensuplarının, adaletin savunucusu hakimler ve savcılar kadar önemi olduğu farkındalığına ulaşarak, bu önemli demokrasi organını ve emekçilerini mesleklerini tarafsız şekilde yapabilmeleri için fiziksel ve finansal olarak korumaya almamız gerekmektedir.

Çözüm Önerisi-1 Bağımsız Basın Kurumu Basının patronaj meselesi ciddi bir problem olmakla birlikte bu sorunla birlikte , basın mensuplarının fikir ve ifade özgürlüklerinin temini ve devletin kendisi de dahil olmak üzere tüm güç sahiplerine karşı korunması için ; Halk Basın Kurumu’nun kurulması 100.000 kişiye bir iki kişi düşecek şekilde ülke genelinde 1660 adet ulusal ve yerel haber yapacak basın kadrosu için her yıl açıklanacak bütçenin vatandaşlar tarafından bizzat ödenmek sureti ile oluşturulması, Basın mensuplarının bu şekilde yapacakları kamu hizmeti süresinin 5’yıl ile sınırlanması Her iki basın mensubundan birinin kimliğinin açık diğerinin gizli şekilde görev yapması. Görev sonunda, görevdeki başarılarına göre halk tarafından ödüllendirilmeleri önerilerinde bulunmaktadır.

Çözüm Önerisi-2: Merkeziyetiz bir haber ajansı kurularak vatandaş haberciliğine dayalı haber akış sisteminin kurulması, DNA Projesi (Decentralized News Agency)

Lisans Sahibi : Şenol GÖKNER
Lisans Numarası :20210715-TR-G-04

- Advertisement -spot_img

Daha fazla haber...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Son haberler